Argeș Sport

BCMU FC Argeș pierde la Focșani în Cupa României, dar calificarea se joacă la Pitești

Breaking News

noiembrie 27
19:23 2019

Astăzi, în Sala Polivalentă din Focșani, în prezența a doar 50 de spectatori, BCMU FC Argeș a disputat prima manșă din turul secund al Cupei României la baschet. Echipa piteșteană a pierdut la patru puncte diferență (84-88) în fața formației clasate pe locul 4 în Grupa valorică B. Calificarea însă se va decide în Sala Sporturilor din Trivale, acolo unde vulturii alb-violeți au capacitatea de a învinge la peste cinci puncte. Returul este programat a se disputa pe data de 8 decembrie.

Gajovic – accidentat, Tasic – menajat
Al doilea meci oficial al antrenorului Hristu Șapera pe banca tehnică a formației piteștene s-a terminat din nou cu o înfrângere, dar se pare că înfrângerea a fost asumată, atâta timp cât nu i-a putut folosi pe doi dintre jucătorii importanți ai echipei. Goran Gajovic a fost în ”cinci-ul” de start, dar s-a accidentat destul de repede și a fost dus la spital, iar Danilo Tasic a evoluat doar patru minute, în timp ce Iuri Fraseniuc și Justas Tamulis, care nu au jucat prea mult până acum, au avut câte 30 de minute petrecute pe parchet.

Meciul l-a avut ca vedetă pe fantasticul american al Focșaniului, Donovan Smith, care a terminat partida în double-double, cu 31 de puncte și 12 recuperări, având și un indice al eficienței rar întâlnit chiar și la echipele puternice ale LNBM, 40! Gazdele au condus pe toată durata primei reprize, egalarea venind abia la mijlocul sfertului al treilea, după două aruncări de 3 puncte consecutive izbutite de lituanianul Tamulis. Chiar dacă până spre finalul jocului, cele două echipe s-au succedat la conducerea pe tabela de marcaj, Focșaniul a terminat câștigătoare cu 88-84 (22-24, 23-26, 22-22, 21-22). Marcatorii piteștenilor au fost: Avramov (22), Tamulis (21), Searcy (18), Washington (13), Fraseniuc (4), Șanta, Măciucă și Tasic (câte 2 puncte).