Argeș Sport

BCMU FC Argeș pierde în prelungiri în fața Clujului (83-85), după un joc foarte bun

Breaking News

octombrie 18
19:52 2019

U-BT Cluj, despre care toți specialiștii spun că va fi viitoarea campioană, a suferit enorm pentru a obține victoria la Pitești! Vulturii alb-violeți au făcut un meci excelent, mai ales în repriza a doua, au condus pe final, au avut coșul victoriei în mână, dar până la urmă oaspeții s-au impus în prelungiri cu scorul de 85-83.

31 de puncte reușite în sfertul al treilea
Încă din primele minute ale jocului s-a văzut că partida va fi foarte echilibrată. Mai experimentată, formația pregătită de Mihai Silvășan, în absența directorului tehnic Dusko Vujosevic, a luat un scurt avantaj de 5-7 puncte, pe care l-a păstrat constant pe toată durata primelor 20 de minute. A fost 42-32 la pauză pentru U-BT, cu destul de puține reușite individuale și cu multă încrâncenare, ce avea să dea în clocot în partea a doua.

Sfertul al treilea a fost de poveste pentru BCMU! Cu un Iuri Fraseniuc foarte determinat, chiar în ziua în care acesta a împlinit 33 de ani, formația alb-violetă a reușit în primele 5 minute să stingă avansul de 10 puncte al oaspeților! Mai întâi a reușit un run de 10-2, apoi Washington ne-a adus la un singur punct distanță cu un coș spectaculos de 3 puncte (50-51), iar în delirul sălii, sârbul Danilo Tasic a reușit două aruncări consecutive de 3 puncte și a dus Piteștiul la o diferență de 3 puncte (63-60), cu 10 minute înainte de finalul jocului. Per-total, elevii lui Florin Nini au marcat 31 de puncte în sfertul al treilea, cu cinci aruncări de 3 puncte reușite!

Finalul a fost exploziv! Nu de puține ori au sărit scântei în duelurile dintre jucătorii celor două echipe: Tudor Gheorghe a sângerat, Planinic s-a luat la trântă cu Fraseniuc și Tasic, Searcy a ieșit accidentat, iar Calnicenco și Zganec au sfârșit prin a fi eliminați! BCMU a condus și la 5 puncte diferență (68-63), a condus și cu 1 minut înainte de final (79-77), a avut și aruncarea care putea decide învingătoarea, ratată însă de Avramov, astfel că la 79-79 s-a intrat în prelungiri.

Timp de trei minute s-a jucat la o încordare maximă, scorul intermediar fiind 2-1 (81-80). Din păcate, în ultimele minute Clujul a dovedit că are mai multă experiență competițională și a câștigat cu 85-83.

BCMU FC Argeș – U-BT Cluj  83-85 (79-79), după prelungiri
(15-20, 17-22, 31-18, 16-19 \ 4-6)

PITEȘTI: Gajovic 18 (1x3p), Tasic 13 (3x3p), Searcy 13, Avramov 12 (3x3p), Washington 12 (2x3p), T. Gheorghe 7, Șanta 4, Ciotlăuș 2, Fraseniuc 2. Antrenor: Florin Nini
Au mai jucat: Măciucă și Tamulis

CLUJ: Planinic 16, Johnson 15, Zganec 13 (1x3p), Calnicenco 12 (2x3p), Ate 8 (1x3p), Richard 8, Vida 5 (1x3p), Uță 5, Tarolis 3. Antrenor: Mihai Silvășan
Au mai jucat: Rotaru și Grasu

Arbitri: Ciprian Stoica, Laurențiu Grigoraș, Costin Bogdănescu