BCMU FC Argeș pierde în fața Stelei, după ce a avut 15 puncte avans! – Argeș Sport

Breaking News

BCMU FC Argeș pierde în fața Stelei, după ce a avut 15 puncte avans!

mai 15
21:05 2019

Baschetbaliștii piteșteni au ratat incredibil, astăzi, șansa de a încheia seria cu Steaua, pierzând în ultima secundă cu 73-70. Înfrângerea este cu atât mai dureroasă cu cât BCMU FC Argeș a dominat meciul în majoritatea lui și a condus chiar și cu 15 puncte diferență! Cu scorul general de 1-1, cele două echipe se vor întâlni din nou, de data aceasta în meci decisiv, sâmbătă, la Pitești.

Cădere în ultimele minute
Nimic nu prevestea dezastrul din ultimul sfert al meciului. Alb-violeții au pregătit jocul de la București foarte bine și au început curajos. În primul sfert, s-au apărat agresiv și le-au închis culoarele rapizilor jucători gazdă, care s-au văzut nevoiți să arunce mult de la distanță (Chatman și Djuric – câte două aruncări de 3 puncte reușite). Sturanovic a marcat 9 puncte în primul sfert și destul de repede în meci trecea deja în double-double, cu 15 puncte și 10 recuperări.

Sfertul secund a fost aproape perfect pentru elevii antrenorului Florin Nini. Apărarea a continuat să fie foarte eficientă, iar BCMU FC Argeș a reușit un run de 14-0! Practic, primele 5 minute și jumătate, jucătorii Stelei nu au găsit calea spre coș! La pauză, pe lângă scorul liniștitor (41-33), argeșenii aveau și un scor incredibil la capitolul recuperări: 26-6!

Al treilea sfert a continuat să fie entuziasmant pentru alb-violeți, și acesta fiind câștigat la pas (16-10). Dar în ultimele 10 minute ceva s-a dereglat. De la 15 puncte diferență pe tabela de marcaj (42-57), Steaua a revenit formidabil și cu două minute înainte de final deja luase un avantaj de două posesii (67-63). Americanul Chatman a fost incredibil, marcând 11 puncte în numai două minute.

Vulturii nu au cedat și au egalat (70-70) chiar la ultimul atac din meci, prin căpitanul Mladen Jeremic. Când toată lumea se pregătea de prelungiri, stelistul Mandache aruncă în ultima secundă de la mare distanță și mingea intră în coș: 73-70. Astfel, în loc să se pregătească de meciurile pentru locul 5 cu BC Timișoara, piteștenii vor avea un ultim joc decisiv cu Steaua, în Sala Trivale.

Steaua București – BCMU FC Argeș 73-70

(22-23, 11-18, 10-16, 30-13)

STEAUA: Chatman 22 (4x3p), Djuric 21 (2x3p), Mandache 11 (2x3p), Lucic 7, Petrache 4, Delas 3 (1x3p), Spencer 3, Negoițescu 2. Antrenor: Sașa Ocokolic

PITEȘTI: Bishop 17 (1x3p), Sturanovic 16, Carson 10, Jeremic 8, T. Gheorghe 7 (1x3p), Bailey 6, Korniienko 4 (1x3p), Ciotlăuș 2. Antrenor: Florin Nini
A mai jucat: Paliciuc

Arbitri: Marius Ciulin, Alexandra Stan, Bedir Sefer