Selectați pagina

BCM U FC Argeș se va lupta pentru medaliile de bronz după ce Oradea a câștigat și la Pitești

Mulțumim pentru distribuire !

CSM CSU Oradea s-a calificat în această seară în finala campionatului, după ce a reușit să învingă și la Pitești pe BCM U FC Argeș cu 81-79 (21-11, 13-20, 24-20, 23-28). Așa cum o arată și scorul, meciul a fost extrem de strâns, cu o desfășurare de forțe incredibilă din partea celor două formații, cu o intensitate a jocului rar întâlnită și cu un final incandescent. Alb-violeții au revenit fantastic în ultimul minut al meciului și au fost foarte aproape să învingă la ultima fază. N-a fost să fie, așa că BCM Pitești rămâne să se lupte pentru locul 3 al campionatului, cel mai probabil cu CSO Voluntari.

Primele două sferturi, în oglindă
După două victorii destul de clare ale Oradei pe teren propriu, era de așteptat ca BCM U FC Argeș să răspundă într-o manieră mult mai viguroasă în primul meci din Trivale. Elevii lui Tudor Costescu au avut prima reușită a meciului, dar după acest 2-0 jocul a luat rapid o întorsătură nefavorabilă. Oaspeții au marcat 10 puncte consecutive, iar până la finalul primului sfert (11-21) au continuat să joace dezinvolt și să se apere agresiv, adică exact rețeta primelor două succese din semifinală. Piteștenii au marcat în primele 10 minute doar cinci coșuri: două de 2 puncte, două de 3 puncte și o liberă!

Scurta pauză dintre sferturi a fost suficientă pentru antrenorul Tudor Costescu să regleze mecanismul „vulturilor”, și asta s-a văzut în prestația din următoarele 10 minute, care a fost diametral opusă: Oradea a găsit foarte rar drumul spre coș, în timp ce Piteștiul a revenit până în pauză la 31-34.

Ultima fază, tratată superficial
Foarte tare au început alb-violeții și repriza secundă, după doar 30 de secunde ei reușind pentru prima dată egalarea cu un coș superb de 3 puncte al lui Mladen Jeremic. Mai mult, forcingul gazdelor a continuat, iar în minutul 22 s-au desprins chiar la 5 puncte diferență (42-37), grație unui alt coș de la distanță, de data aceasta al lui Tony Bishop. Însă, Oradea nu este o echipă de moral, care să se prăbușească așa ușor, și după time-out-ul izbăvitor cerut de Cristi Achim, oaspeții s-au dezlănțuit! Până la finalul celui de-al treilea sfert ei au reușit un run de 18-4! După 30 de minute de joc, scorul era 51-58.

Ultimul sfert a fost „cu cuțitele pe masă”. S-a jucat dur, s-a jucat tare, s-a jucat la limita forțelor fizice și psihice ale baschetbaliștilor ambelor formații. Mladen Jeremic și Arturas Valeika au ieșit cu 5 greșeli personale. Arbitrii au fost și ei depășiți pe alocuri, dar cel mai important este că s-a jucat până la ultima secundă a meciului!

În ultimul minut, CSM CSU Oradea părea scăpată în învingătoare, scorul fiind 69-77. Doar că „vulturii” nu au cedat și au reușit să vină până la o posesie, 79-81, moment în care Giordan Watson a ratat ambele aruncări libere, cu 4 secunde rămase de joc. Din păcate, Tudor Costescu nu a mai avut time-out-uri rămase ca să pregătească ultimul atac ce putea aduce chiar victoria, cu un coș de 3 puncte! Talton a recepționat pasa de la Bishop în jumătatea Oradei, dar în încercarea de a se debarasa de adversar și a arunca la coș, a scăpat mingea în aut și așa s-a scris istoria primei semifinale a Piteștiului după o pauză de 14 ani!

BCM U FC Argeș – CSM CSU Oradea 79-81
11-21, 20-13, 20-24, 28-23

PITEȘTI: Bishop 21 (3x3p), Gajovic 15 (2x3p), Jevtovic 10, Măciucă 9 (3x3p), Fitzpatrick 9 (3x3p), Talton 9, Jeremic 3 (1x3p), Voinescu 2, Uță 1. Antrenor: Tudor Costescu
Au mai jucat: T. Gheorghe, Axinte

ORADEA: Broussard 16, Zekovic 13 (2x3p), Holt 11 (1x3p), Watson 11, Green 9 (2x3p), Fometescu 7 (1x3p), Moore 5 (1x3p), Nicolescu 4, Valeika 3, Baciu 2. Antrenor: Cristi Achim

• Artiştii Paul McCartney şi Tom Jones luptă pentru o nouă tendinţă în muzica difuzată şi online

Paul McCartney, Van Morrison, Tom Jones si The Rolling Stones se numara intre artistii care ii cer prim-ministrului britanic, Boris Johnson, o reforma a modului in care muzicienii sunt platiti cand piesele lor sunt accesate online. Ei i-au scris lui Johnson ca legea “nu a tinut pasul cu ritmul schimbarii tehnologice” atunci cand au fost Articolul Artiştii Paul McCartney şi Tom Jones luptă pentru o nouă tendinţă în muzica difuzată şi online apare prima dată în goFM.ro.

• “Sora” Giocondei scoasă la vânzare. Ce sumă fabuloasă ar putea primi “Mona Lisa Hekking”

Christie’s va vinde online, incepand de vineri, “Mona Lisa Hekking”, celebra replica de secol XVII pe care proprietarul sau, Raymond Hekking o credea in anii ’60 autentica, scrie AFP. Acest tablou a tinut prima pagina a ziarelor si radiourilor pana in Statele Unite, dupa ce a fost achizitionata de la un anticar in regiunea Nisa Articolul “Sora” Giocondei scoasă la vânzare. Ce sumă fabuloasă ar putea primi “Mona Lisa Hekking” apare prima dată în goFM.ro.

• Canoişti piteşteni, în lotul României la Europenele de maraton la kaiac-canoe

În perioada 8-11 iulie, capitala Rusiei, Moscova, va fi gazda campionatului european la maraton pentru seniori şi juniori la kaiac-canoe. La această competiţiei vor fi prezenţi şi doi sportivi din Piteşti. Este vorba de Victor şi Adrian Stepan, ambii pregătiţi de Gheorghe Din. Cei doi sportivi, legitimaţi la clubul CSM Piteşti, au câştigat selecţia pentru The post Canoişti piteşteni, în lotul României la Europenele de maraton la kaiac-canoe first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

• ACUM: Accident pe DN 65B – Trafic blocat până la Carrefour

În urmă cu puţin timp, pe drumul DN 65 B, în faţa sediului Arabesque, a avut loc un accident între un autotren și un autoturism. În urma impactului au rezultat trei victime, toate aflate în autoturism. Traficul este blocat pe sensul de mers spre magazinul Metro, iar angajaţii magazinului respectiv merg pe jos spre locul The post ACUM: Accident pe DN 65B – Trafic blocat până la Carrefour first appeared on Singurul site din Argeș cu știri în limba engleză.

Radio deArgeş

Pitesti24.ro

• Șofer de maxi-taxi din Argeș, amendat cu 9.000 de lei

Argeș: Șofer de maxi-taxi, amendat cu 9.000 de lei. Șoferul unui microbuz maxi-taxi care efectuează curse regulate de Articolul Șofer de maxi-taxi din Argeș, amendat cu 9.000 de lei apare prima dată în pitesti24.ro.

• Argeș: Se fac angajări la stat, în următoarea perioadă

Spitalul de Psihiatrie „Sf. Maria” din Vedea angajează pe perioadă nedeterminată: -ajutor de analist programator la Compartimentul de Articolul Argeș: Se fac angajări la stat, în următoarea perioadă apare prima dată în pitesti24.ro.