arges-sport.ro Web analytics

Atletism | România, locul al doilea în clasamentul general al meciului de juniori de la Pitești – Argeș Sport

Argeș Sport

Acasă

Breaking News

mai 11
22:00 2019

Meciul internațional de atletism juniori, unde au fost prezenți 180 de sportivi din România, Ucraina, Belarus, Cipru și Israel, s-a încheiat în această seară pe stadionul ”Nicolae Dobrin”. Probele de concurs au fost: 100m plat / 400m plat / 800m / 3000m obstacole / 100m.g.-110m.g. / 400m.g. / săritura în înălțime / săritura cu prăjina  / săritura în lungime / triplusalt / aruncarea greutății (6 Kg / 4 Kg) / aruncarea suliței / aruncarea discului (1,750 Kg / 1 Kg) / aruncarea ciocanului (6 Kg / 4Kg) / 4×400 m ștafeta mixtă.

În clasamentul general, pe primul loc s-a clasat Ucraina, urmată de România, Cipru, Israel și Belarus. Dintre atleții piteșteni prezenți la competiție (Constantin Zanfir, Mihai Dumitru și Bogdan Cioacă), cel mai bine s-a comportat ultimul. Triplusaltistul legitimat la LPS Viitorul/CSM Pitești a venit pe locul secund, cu o săritura de 15,29 metri.

Atleții români care au câștigat probele lor au fost: Diana Ana Maria Ion (triplusalt – 13,20m), Georgiana Timu (lungime – 5,94m), Adina Elena Cârciogel (400m – 56,30), Andreea Caracuda (100m.g. – 14,50), Alexandru Iconaru (110m.g. – 14,09), Cristian Voicu (800m – 1:52,34) și Alexandru Deac (100m – 10,85).

Concursul s-a desfășurat pe o vreme foarte bună, din păcate audiența a fost inexistentă, semn că mai este mult de lucrat la acest capitol.