Selectați pagina

Atletism | România, locul al doilea în clasamentul general al meciului de juniori de la Pitești

Meciul internațional de atletism juniori, unde au fost prezenți 180 de sportivi din România, Ucraina, Belarus, Cipru și Israel, s-a încheiat în această seară pe stadionul ”Nicolae Dobrin”. Probele de concurs au fost: 100m plat / 400m plat / 800m / 3000m obstacole / 100m.g.-110m.g. / 400m.g. / săritura în înălțime / săritura cu prăjina  / săritura în lungime / triplusalt / aruncarea greutății (6 Kg / 4 Kg) / aruncarea suliței / aruncarea discului (1,750 Kg / 1 Kg) / aruncarea ciocanului (6 Kg / 4Kg) / 4×400 m ștafeta mixtă.

În clasamentul general, pe primul loc s-a clasat Ucraina, urmată de România, Cipru, Israel și Belarus. Dintre atleții piteșteni prezenți la competiție (Constantin Zanfir, Mihai Dumitru și Bogdan Cioacă), cel mai bine s-a comportat ultimul. Triplusaltistul legitimat la LPS Viitorul/CSM Pitești a venit pe locul secund, cu o săritura de 15,29 metri.

Atleții români care au câștigat probele lor au fost: Diana Ana Maria Ion (triplusalt – 13,20m), Georgiana Timu (lungime – 5,94m), Adina Elena Cârciogel (400m – 56,30), Andreea Caracuda (100m.g. – 14,50), Alexandru Iconaru (110m.g. – 14,09), Cristian Voicu (800m – 1:52,34) și Alexandru Deac (100m – 10,85).

Concursul s-a desfășurat pe o vreme foarte bună, din păcate audiența a fost inexistentă, semn că mai este mult de lucrat la acest capitol.