Selectați pagina

Alexandru Raicu (CSM Piteşti/FC Argeş), bronz la competiţia de judo Grand Slam, găzduită de Paris

Distribuiţi ştirea!

Sportivul român Alexandru Raicu a câştigat medalia de bronz la cat. 73 kg, sâmbătă, la turneul de judo Grand Slam de la Paris.Raicu(foto, sus) a trecut în primul tur de gambianul Faye Njie, în optimi l-a învins pe azerul Telman Valiev, dar a pierdut sfertul cu francezul Guillaume Chaine.

În recalificări, Raicu a câştigat în faţa rusului Evgheni Prokopciuk, iar în meciul pentru bronz s-a impus în faţa lui Somon Mahmadbekov(Tajikistan).Japonezul Kenji Harada a câştigat aurul, după finala cu francezul Theo Riquin, iar o altă medalie de bronz a revenit azerului Hidaiat Heidarov.

România va avea un reprezentant şi în întrecerile de duminică, pe cubanezul naturalizat Asley Gonzalez, la cat. 100 kg.

La turneu participă 281 de judoka din 45 de ţări, 164 la masculin şi 117 la feminin.