Selectați pagina

Alexandru Crivac a marcat un gol pentru naționala Under 16 a României

Distribuiţi ştirea!

Reprezentativa Under 16 a României formată din jucători născuți începând cu 1 ianuarie 2002 a câștigat marți, 6 februarie, un prim joc de pregătire în fața selecționatei similare a Ciprului.

Meciul s-a disputat pe stadionul “Pyrgos Community” din Limassol și a fost câștigat cu 3-2 de tricolorii pregătiți de Daniel Mogoșanu.

Echipa României: 1. Sava-cpt. – 2. Grosu, 15. Toma (6. Chilili, 78′), 3. Dicu, 4. Florică – 5. Crivac, 8. Grameni – 7. Pitu (17. Iurea, 78′), 20. Peto, 10. Bani (11. Stoica, 58′) – 9. Corbeanu (21. Suciu, 58′)

Ciprioții au condus la pauză cu 2-1, deși România a fost cea care a deschis scorul încă din minutul 2. Peto a trimis din prima în plasă după o minge scoasă din banda dreaptă de Pitu. Gazdele au revenit rapid printr-un gol marcat în minutul 4, dintr-un penalty făcut de Dicu, și au trecut la conducere în minutul 33.

În partea secundă, în minutul 49, Peto i-a pasat excelent lui Crivac, care a reluat sub bară din 9 metri, și același Peto, omul meciului, a înscris golul victoriei în prelungiri. În minutul 80+3, acesta a pătruns în banda dreapta și a finalizat la colțul lung pentru o victorie meritată a tricolorilor care au ratat alte șapte ocazii importante de a înscrie.

Revanșa dintre cele două reprezentative va avea loc pe 8 februarie, de la 14:00, tot pe arena din Limassol.