Selectați pagina

FC Argeș pierde în premieră în acest campionat, după o serie de 7 victorii: 60-63 la Oradea

Mulțumim pentru distribuire !

Fără Goran Gajovic, în continuare nerefăcut, și la doar 4 zile distanță de thrillerul cu Craiova, FC Argeș a mers la Oradea pentru a-și menține intactă seria fantastică de invincibilitate. Din păcate, vicecampioana s-a dovedit a fi o nucă prea tare. După un meci echilibrat, CSM CSU Oradea s-a impus pe final cu scorul de 63-60 (20-8, 9-21, 16-16, 18-15).

Piteștenii au resimțit în primul sfert al meciului cu Oradea efortul senzațional din meciul cu SCMU Craiova, disputat în urmă cu doar patru zile și s-au văzut dominați fizic sub cele două panouri de baschetbaliștii lui Cristi Achim. Oradea a condus în trei rânduri cu 12 puncte diferență, scorul primelor 10 minute fiind 20-8.

Însă, „vulturii alb-violeți” s-au metamorfozat în sfertul secund, atunci când au inversat rolurile cu jucătorii gazdă. Piteștiul a revenit spectaculos în meci, a început să recupereze mai mult prin americanii Thornton și Fitzpatrick, iar finlandezul Seppala a revenit cu poftă de joc pe parchet după absența din meciul cu Craiova. Prin urmare, FC Argeș a câștigat sfertul al doilea cu scorul de 21-9 și a intrat la pauză cu un rezultat de egalitate, 29-29.

Baschetbaliștii piteșteni au revenit de la vestiare cu mare poftă de joc și au realizat un „parțial” de 7-0, ocazie cu care au consemnat cea mai mare diferență în favoarea lor din acest meci (29-36). Interesant este că acest „run” s-a alăturat celui de la finalul sfertului precedent, reieșind un scor parțial monstruos de 18-0! Vicecampionii și-au revenit însă pe parcursul acestui sfert, încheiat până la urmă la egalitate.

Ultimele 10 minute ale jocului au devenit astfel decisive în stabilirea câștigătoarei, cursa pornind de la scorul de 45-45. În acest ultim sfert jucătorii s-au mai așezat, nu au mai jucat pe contre, prin urmare a reieșit o confruntare foarte echilibrată pe parchet. De altfel, punctele au fost mult mai puține, cu 3 minute înainte de final scorul fiind egal, 53-53. A fost finalul orădeanului Kristopher Richard, care a înscris 5 puncte în această perioadă, a recuperat și s-a pus în folosul echipei exact cât a trebuit pentru victoria echipei sale.

FC Argeș pierde la limită (60-63) un meci pe care l-a avut în mână. Oboseala și-a spus cuvântul pentru Tudor Gheorghe, unul dintre cei mai buni jucători din acest start de campionat, în aceeași măsură în care s-a simțit absența lui Goran Gajovic. Alb-violeții înregistrează astfel prima înfrângere din acest sezon, după o serie extrem de frumoasă de 7 victorii. Etapa viitoare, FC Argeș va primi în Sala Trivale pe CSO Voluntari, sâmbătă, 20 februarie.

CSM CSU Oradea – FC Argeș 63-60
(20-8, 9-21, 16-16, 18-15)

ORADEA: Holt 17 (1x3p), Green 15, Richard 8, Gavrilovic 7 (1x3p), Markovic 6, Bickauskis 5 (1x3p), Paliukenas 3, Fometescu 2. Antrenor: Cristi Achim
Au mai jucat: Baciu, Nicolescu, Marinău

PITEȘTI: Jevtovic 21, Jeremic 10 (2x3p), Fitzpatrick 10 (2x3p), Măciucă 7 (2x3p), Seppala 6, Thornton 6. Antrenor: Tudor Costescu
Au mai jucat: T. Gheorghe, Voinescu, Axinte, Gavrilă

Arbitri: B. Podar, L. Grigoraș, R. Opriș