Selectați pagina

BCM U FC Argeș învinge la Voluntari revelația campionatului cu un coș marcat în ultimele secunde!

Mulțumim pentru distribuire !

Fantastică victoria lui BCM U FC Argeș în această seară, la Voluntari, în fața formației care uimise lumea baschetului românesc prin evoluția de până acum! Piteștenii au evoluat foarte curajos, au făcut unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon și au învins cu scorul de 81-80 (23-22, 21-16, 13-22, 24-20)!

Dacă Piteștiul nu s-a întrebuințat prea tare cu o zi în urmă, împotriva Constanței, în schimb baschetbaliștii de la Voluntari au avut serios de luptat împotriva Sibiului, pierzând pe buzzer-beater meciul. Prin urmare, consumul excesiv de energie s-a resimțit azi, și chiar pe acest lucru a contat Tudor Costescu, antrenorul lui BCM U FC Argeș. Pe tot parcursul primei reprize a ordonat o apărare extra-agresivă om la om, care a incomodat vizibil jocul gazdelor. Prin urmare, jocul a fost controlat de vulturii alb-violeți, care au condus la pauză cu 44-38. De menționat este că Toarlyb Fitzpatrick a fost în premieră titular și s-a descurcat foarte bine, reușind și două aruncări de 3 puncte în prima parte a jocului.

La pauză, tehnicianul Voluntariului, Sașa Ocokolic, a pus la cale un plan pentru anihilarea jocului oaspeților, plan pus în aplicare de experimentatul Vlad Moldoveanu. Revelația acestui tur de campionat a revenit în meci și a preluat conducerea, Tudor Costescu a luat o greșeală tehnică pentru proteste și părea că Piteștiul a scăpat jocul din mână. La finalul celui de-al treilea sfert, scorul era favorabil gazdelor, 60-57.

Doar că alb-violeții au ieșit pe parchet pentru ultimele 10 minute cu un Gajovic precis, iar două aruncări consecutive de 3 puncte, reușite, au readus Piteștiul în avantaj. Finalul a fost extrem de strâns, alb-violeții având trei puncte distanță cu 100 de secunde înainte de sfârșitul meciului (72-75). La jumătatea acestei perioade, adică cu 50 de secunde înainte de sirena de final, Voluntariul a preluat conducerea grație unui coș de 3 puncte al lui Hickey (77-75). Gajovic a egalat la 77 cu două libere transformate, dar Joseph a înscris iar de 3 puncte (80-77), numai că lui Gajovic nu i-a tremurat brațul la libere (80-79). Pe fondul a patru aruncări libere ratate consecutiv de Voluntari, Tudor Gheorghe a înscris coșul victoriei cu 4 secunde înainte de final!

Marcatorii BCM-ului au fost Gajovic (21 puncte), Jeremic (12), Jevtovic (10), Gheorghe (10), Măciucă (8), Uță (7), Fitzpatrick (6), Voinescu (5) și Bishop (2).

Acesta a fost ultimul meci al turului, la finalul căruia BCM U FC Argeș a acumulat 9 victorii și 4 înfrângeri.

• Partea BUNA a pandemiei care va rămâne actuala în orice condiții

Odată cu începutul pandemiei, ne-am schimbat percepția asupra multor lucruri și am căpătat obișnuințe noi. Unele dintre aceste obișnuințe vor fi actuale încă mult timp după finalizarea pandemiei.  Să vedem care sunt acestea.  Igiena mâinilor Spălarea mâinilor în sine a devenit un proces conștient, care are algoritmi și reguli. Vă amintiți acele clipuri video și